Liečebné postupy a procedúry

V našom zariadení Vám ponúkame nasledovné liečebné postupy a procedúry:

Manipulačná liečba

rehabilitáciaJe liečebná metóda, kde manuálne napravenie nesprávne uložených aj postihnutých kĺbov, najmä chrbtice  vedie k účinku na nervový systém. Metoda zahŕňa súbor manipulačných techník, založených na prirodzenom pohybe časti tela riadených terapeutom,  ktoré umožňujú nastavenie a napravenie kĺbov ako aj nekĺbových kostných spojení a svalov zároveň. Ľudské telo je každý deň zaťažené nerovnomerne a tak sa stáva, že po preťažení niektorých svalových skupín vznikne spazmus (svalový kŕč), ktorý zapríčiní následné ťahanie, vybočenie alebo inú deformáciu pohybového aparátu na úrovni svalov, šliach a klbov. Telo do istej miery vie takéto nerovnomernosti tolerovať, lepšie je ak sa človek venuje aspoň sporadicky nejakému pohybu alebo športu, ktorý mu zaručí pohybovú  reguláciu. Málo ľudí si uvedomuje, že  blokády  sa podieľajú aj na iných zdravotných ťažkostiach a nespôsobujú len stuhnutie svalstva, ale  sú možné ovplyvnenia  aj orgánov. V prípade funkčných blokád v oblasti krčnej chrbtice sa  tieto prejavia ako bolesti hlavy, točenie hlavy, pocity neistoty, pocit na vracanie, tlak za očami, horšie  videnie,  napätie v oblasti šije. V oblasti hrudnej chrbtice  sú  bolesti ktoré vystreľujú pozdĺž rebier, na prednú stenu hrudnú, najmä pri nádychu a pod. V prípade bedrovej chrbtice sú bolesti v krížoch s propagáciou do končatín,  ale aj do slabín a brucha.

Liečebný telocvik /LTV/

Liečebný telocvik má za úlohu zlepšiť vzájomné polohy segmentov tela a celkové držanie tela, zlepšiť pohyblivosť chrbtice a kĺbov, nacvičiť správne pohybové stereotypy vzniknuté pri bolestiach pohybového aparátu, poúrazových a pooperačných stavoch, posilniť svalstvo aj zlepšiť celkovú kondíciu. LTV pomáha prebudovať pohybový aparát tak,aby sa dostal do stavu optimálneho  postavenia segmentgov a to  rôznymi modernými  metodikami  a postupmi, ktoré ovládajú skúsení fyzioterapeuti.

Fyzikálna  liečba /elektroliečba /

Pri elektroliečbe sa využíva liečebný účinok rôznych foriem energie, pomocou najmodernejších elektroliečebných prístrojov. Elektroliečba zlepšuje prekrvenie a výživu tkanív urýchľuje hojenie a regeneráciu  a má protibolestivý účinok.

Teploliečba /rôzne  techniky/

teploliečbaTermoterapia je metóda fyzikálnej terapie, pri ktorej pôsobia na organizmus termické (tepelné) podnety. Nosičom tepelného podnetu môže byť pevná, tekutá alebo plynná látka a podľa toho rozlišujeme termoterapeutické procedúry s využitím vody, vzduchu, plynu, parafínu a peloidov. U nás používame nosič tepla Lávové kamene alebo Lavaterm aj Peloid /rašelina/.  Je to bežná procedúra s nahriatím tkanív, ktoré sa lepšie prekrvia, uvoľnia a zmení sa ich bolestivosť.

Magnetoterapia

Magnetoterapia využíva priaznivý vplyv elektromagnetického poľa na ľudský organizmus má  výrazný  regeneračný a analgetický  efekt. Zlepšuje prekrvenie a výživu postihnutého miesta. Je vhodná pri chronických bolestivých stavoch pohybového ústrojenstva, osteoporoze, opuchoch, reumatických bolestiach, poúrazových stavoch, urýchľuje aj  hojenie zlomenín. Nepdáva sa u tehotných u ľudí s kardiostimulátorom a so zhubnými nádormi s mts.

Ultrazvuková terapia

Ultrazvuk pôsobí prostredníctvom mechanického vlnenia/ masáž /kmitočet 3MHz alebo 1MHz/ v tkanivách hlavne v svalstve spôsobí  prehrievanie  teplo  zmierňuje napätie svaltva , uvoľňuje bolesti. Pôsobí aj na iné štruktúry okrem kostí.

Akupunktúra a blokády  bolestivých  bodov  anestetikami /reflexná terapia

Laseroterapia a liečba  polarizovaným svetlom

laseroterapiaLaser je jednou z procedúr zo skupiny svetloliečby. Laseroterapia využíva biostimulačný efekt lúča, pôsobiaceho ako spúšťací mechanizmus na urýchlenie regenerácie tkanív a aktiváciu činnosti buniek. Liečba laserom sa indikuje hlavne pri chorobách svalov, kostí, kĺbov, šliach. Vlnová dlžka svetelného lúča je 810nm. Pri poruchách pohybového aparátu  ale  aj  poraneniach sa využíva  aj výkonné   polarizované  polychromne  svetlo - t.z Biolampa II.